اخبار > وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: خلیج فارس همزاد ایران است  چاپ        ارسال به دوست

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: خلیج فارس همزاد ایران است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خلیج فارس در دوره سوم باستان شناسی و همزمان با فلات ایران متولد شد و نام خلیج فارس نامی به درازای تاریخ ایران زمین است.

 سید عباس صالحی روز دوشنبه در آیین پایانی هشتمین جشنواره فرهنگی هنری خلیج فارس در بندرعباس افزود: از مورخان آشوری، بابلی و رومی تا مورخان عربی و اسلامی این دریا را خلیج فارس نامیده اند.
وی ادامه داد: با وجود تمام کینه توزی ها، نام این دریا پارس بوده و به همین نام نیز خواهد بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: خلیج فارس نقطه اتصال تمدن ها و فرهنگ ها بوده و یک شاهراه ارتباطی بشریت در طول قرن های متوالی بوده و هست و بر این اساس است که خلیج فارس با وصل کردن ملت ها اهمیت پیدا می کند و آنان که از ارتباط صلح آمیز انسان ها در هراسند از این شاهراه ارتباطی نیز در هراس هستند.
وی اضافه کرد: خلیج فارس منبع ذخایر انرژی جهان است و آن ها که طمع به دارایی انسان ها دارند، به خلیج فارس طمع می کنند.

**خلیج فارس نماد عزت ایران است
صالحی در ادامه یادآور شد: جریان چپاولگران استعماری از قرن 14 به بعد وجب به وجب جهان را گشت، از آفریقا تا آسیای جنوب شرقی، ولی وقتی به این منطقه آمدند زمین گیر شده و نتوانستند به ایران وارد شوند چون مرزداران خلیج فارس از آن پاسداری می کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: امام قلی خان ها و رییسعلی دلواری ها و هزاران نفر دیگر نگذاشتند اشغالگران قدم در این سرزمین بگذارند و به این ترتیب خلیج فارس به نماد عزت و مقاومت ایران تبدیل شد.
وی تصریح کرد: ساکنان این منطقه نه تنها از حریم خلیج فارس بلکه در مرزهای جنوبی و غربی در دوران هشت سال دفاع مقدس جنگیدند که هزار شهید هرمزگان دلیل این رشادت است.

** خلیج فارس یک فرهنگ است
صالحی ادامه داد: بخش بزرگی از فرهنگ ایرانی و اسلامی ما در منطقه خلیج فارس شکل گرفته و ایران، اسلام و بشریت وامدار این فرهنگ زاینده است.
وی خاطر نشان کرد:خلیج فارس به دنبال خود زایش و تنوع فرهنگی ایجاد کرده که در کمتر جایی دیده می شود و این تنوع با همزیستی سازنده اقوام و مذاهب، آن هم در شرایطی که اقوام و مذاهب در جهان در آتش اختلاف می سوزند همراه شده است.
وی قرار گرفتن صدها شهید اهل سنت در کنار شهدای شیعه را بهترین شاهد و دلیل این همزیستی سازنده معرفی کرد که تا سال ها می شود از این همزیستی نوشت، خواند و دید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: این خطه(هرمزگان) با موسیقی اش که هم شور و هم آرامش می بخشد انسان را دگرگون می کند و افسانه های آن آدمی را به آن سو و این سوی تاریخ می برد.
وی تاکید کرد: لباس و پوشش این منطقه نیز که بر گرفته از فرهنگ و اجتماع و تاریخ آن است می تواند الگو باشد.
صالحی هم چنین از خلیج فارس به عنوان منبع اقتصاد، نماد مقاومت، عزت ایرانی و تابلو و پایگاه فرهنگی ایران نام برد که باید از همین زاویه به آن نگاه کرد.

**محیط زیست خلیج فارس جدی گرفته شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: نامگذاری روز خلیج فارس و برگزاری جشنواره خلیج فارس و اتفاقاتی که امسال شروع شده و اختصاص ردیف ملی برای روز خلیج فارس و بنیاد خلیج فارس شناسی اقدام های مبارکی است.
وی ضمن تاکید بر ضرورت حفظ خلیج فارس از آلودگی های زیست محیطی، ابراز کرد: در سفر اسفند سال گذشته رییس جمهوری به هرمزگان و مباحث طرح شده در هیات دولت این نگاه دنبال می شود که ایمنی خلیج فارس و محیط زیست آن باید جدی گرفته شود.
وزیر ارشاد همچنین از خلیج فارس به عنوان تابلوی مینیاتوری از اقتصاد و فرهنگ نام برد و گفت: استان های همجوار آن نیز باید مانند این تابلو بوده و توسعه متوازن داشته باشند.
وی افزود: فقط اقتصاد مهم نیست و باید توسعه با عمق بخشی حوزه های فرهنگی و هنری همراه باشد.
صالحی ادامه داد: برای پاسداری از داشته های فرهنگی این منطقه از کشور، دولت و استاندار هرمزگان باید کمک کنند استان های همجوار نیز به این توسعه متوازن توجه کرده و هویت های فرهنگی جدی گرفته شود.
وی گفت: در سالی که به نام حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده، اهتمام به گسترش حوزه های فرهنگی از جمله پوشاک و کالاهای ایرانی باید جدی گرفته شود.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه کارآفرینی باید برای تولید کالای فرهنگی مورد توجه باشد.
وی از لباس و پوشش منطقه ای به عنوان یک فرصت اشتغال و تولید کالای ایرانی و فرهنگی نام برد و اظهار داشت: چرا این فرصت ها کمتر مورد توجه قرار می گیرند؟
وی اظهار کرد: همه بدانند سند هویت و تاریخ این کشور و سند حال و آینده آن ها به خلیج فارس پیوسته است و هرمزگان باید طلایه داری خود را در این حوزه حفظ کرده و پیش قراول باشد.
آیین پایانی هشتمین جشنواره فرهنگی - هنری روز ملی خلیج فارس( دهم اردیبهشت) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار شهید آوینی بندرعباس برگزار شد.

منبع خبر: ایرنا


١٢:١٨ - پنج شنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٥٢٩    /    تعداد نمایش : ٢٧٤