اخبار > مراسم جشن یادبود شام آخر مسیح (Fronleichnam)  چاپ        ارسال به دوست

مراسم جشن یادبود شام آخر مسیح (Fronleichnam)

 

جشن یادبود شام آخر مسیح که به صورت لاتین و برای تلخیص، گاهی برای بدن مسیح هم خوانده میشود، جشنواره­ای است در فرقه­ی کاتولیکهای رومی که به افتخار شام آخر که در اولین روز پنجشنبه­ی پس از یکشنبه تثلیث میباشد؛ برگزار میشود. در این جشن نمایش­ای مذهبی اجرا میگردد. از این جشن به عنوان پنجشنبه مقدس نیز یاد می گردد و در کشور اتریش تعطیل رسمی است.

پنجشنبه مقدس بزرگداشت شام آخر عیسی مسیح و  روزی است که او قبل از دستگیری و مصلوب شدنش، آئین مقدس عشای ربانی را بنیان نهاد. در این روز، مسیح مراسم عید پسح را برگزار کرد. در این جشن از وی به عنوان آخرین قربانی که باعث نجات تمامی مسیحیان شد یاد می گردد؛ و طبق متون تاریخی، شام آخر، آخرین شامی بود که عیسی آن را با شاگردان خود در اورشلیم  تقسیم کرد. در طول مدت شام، عیسی پیشگویی کرد که به او خیانت خواهد شد.

مهم ترین آئینی را که در پنجشنبه  مقدس  مسیحیان کاتولیک انجام می دهند، مراسم عشای ربانی است که با جشن و تکریم و عبادت همراه است، زیرا که عشای ربانی در این روز بنیان نهاده شد.

مسیح به عنوان اولین کاهن، در این شب، پای شاگردان خود را شست تا خادم بودن را به آنها بیاموزد. همین کار باعث شد که در بسیاری از کلیساها، کشیش به عنوان خادم، پای اعضای کلیسا و یا کسانی که می­خواهند سال آینده وارد خدمت کلیسایی و کشیشی شوند را بشوید. این مراسم امروزه در سراسر اروپا برگزار می شود و نسبت به سنت ها و آموزه های فرهنگی هر منطقه سبک متفاوتی دارد. به عنوان مثال در اتریش  کاروانی با لباس های سپید و قرمز از کلیسا به راه می­افتد و از مراکز مذهبی در منطقه­ی خود بازدید می­کند و برای مسیحیان و پایدار بودن آموزه های مسیح دعا می­خوانند. آنها در گذر از کلیساهای دیگر، به اجرای قطعات موسیقی مذهبی همراه با تئاتری کوتاه می پردازند که از این حیث این برنامه بسیار به تعزیه شیعیان شبیه می باشد.Corpus Christi

 

 


١٥:٢١ - چهارشنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٧٣٥١    /    تعداد نمایش : ٣٤٥